برگزاری روز ماما در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۳:۳۸ کد : ۱۳۸۹ اخبار اصلی اخبار دانشگاه اخبار
تعداد بازدید:۱۳۸۵
همزمان با روز جهانی ماما ۱۵اریبهشت مراسمی با حضور جمعی از ماماهای استان در مرکز اموزشی درمانی امام خمینی اردبیل برگزار شد.
برگزاری روز ماما در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل

به گزارش روابط عمومی و خبرنگار وبدا:

همزمان با روز جهانی ماما ۱۵ اریبهشت مراسمی با حضور جمعی از ماماهای استان در مرکز اموزشی درمانی امام خمینی اردبیل برگزار شد.

دکتر اخوان اکبری رییس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در این مراسم با تقدیر از خدمات ارزشمند ماماها گفت: نامگذاری روز جهانی ماما به جهت ارج نهادن به خدمات این قشر تلاشگر هست که علم و هنر خود را در تولد نوزاد سالم به مادران هدیه میدهند.

دکتر اخوان اکبری افزود: با پیشرفت جوامع، مامایی سنتی، رفته رفته جای خود را به مامایی اکادمیک و علمی داد که ثمره ان تولد نوزادان سالم و نگهداری و مراقبت از مادران باردار است.

وی افزود: در این راستا وظیفه ماماها صرفاً در تولد نوزاد نیست بلکه وظیفه انها خطیر و از قبل از زایمان مادر باردار، مشاوره و مراقبت قبل و بعد زایمان است.

دکتر اخوان به اخذ رتبه برتر دانشگاه علوم پزشکی در حوزه بهداشت اشاره کرد و گفت: به همت مجموعه کادر مامایی، دانشگاه علوم پزشکی در ارایه خدمات مامایی از طرف وزارت بهداشت به عنوان دانشگاه برتر شناخته شده است.

دکتر فتحی معاون درمان دانشگاه نیز در این مراسم با تقدیر از خدمات شایسته ماماها گفت: مامایی یکی از شاخه های علم پزشکی هست که در سالهای اخیر پیشرفت زیادی داشته است و ثمره ان کاهش مرگ و میر مادران باردار و نوزدادان است.

دکتر فتحی بیان کرد: به همت ماماها میزان مرگ و میر مادر و نوزاد در حین زایمان در استان اردبیل از میانگین کشوری کمتر هست.

وی اضافه کرد: همچنین میزان سزارین در استان اردبیل ۱۴ درصد کاهش یافته است.

دکتر فتحی افزود: در راستای طرح تحول سلامت جهت حمایت از مادران باردار بلوکهای زایمانی LDR در سطح استان در حال ساخت و راه اندازی است.

در این مراسم از چند مامای نمونه استانی توسط رییس دانشگاه، معاونین و مشاور بانوان فرمانداری اردبیل تجلیل شد.


( ۲ )