وزیر بهداشت در اردبیل: افزایش سه مرکز دیگر تولید واکسن داخلی در کشور

۱۲ شهریور ۱۴۰۰ | ۰۹:۰۰ کد : ۱۶۷۹۰ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۳۵

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل،

شامگاه روز پنجشنبه ۱۱ شهریور ماه جلسه ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا با حضور وزیر بهداشت، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی، استاندار اردبیل، معاون سیاسی امنیتی استانداری، نمایندگان مجلس، فرماندهان سپاه و نیروی انتظامی استان، مدیران و اعضای ستاد در محوطه باز استانداری اردبیل برگزار شد. در این جلسه سه ساعته در خصوص مسائل حوزه سلامت استان، وضعیت بیماری کرونا و واکسیناسیون بحث و تبادل نظر شد.

دکتر بهرام عین اللهی وزیر بهداشت با اشاره به وضعیت بحرانی بیماری کرونا در استان گفت: ما الان در شرایط بحرانی هستیم که در طول تاریخ کشور بی سابقه بوده است.

وی مهمترین مساله در برون رفت از این بحران را واکسیناسیون دانست و اظهار داشت: مهمترین دغدغه دولت و شخص رئیس جمهوری، تهیه واکسن می باشد چون در حال حاضر هیچ راه حلی بجز واکسیناسیون در این بیماری موثر نیست.

دکتر عین اللهی با اشاره به اینکه دانشگاه های علوم پزشکی به تنهایی قادر به واکسیناسیون نیستند تصریح کرد: باید همه دستگاه‌های اجرایی و سازمانها و مردم در این امر مشارکت نموده تا بتوان این بحران را به سلامتی بگذرانیم.

وزیر بهداشت، میزان واکسن اختصاص یافته به استان‌ها را براساس واکسن تزریق شده دانست و افزود: تا هفته آینده واکسن به مقدار کافی وارد کشور خواهد شد.

دکتر عین اللهی بر لزوم واکسیناسیون هوشمند تاکید کرد و بیان داشت: براساس این طرح انجام خدمات در کشور براساس واکسیناسیون و داشتن کارت واکسن خواهد بود.

وزیر بهداشت تاکید کرد: علیرغم دریافت واکسن باید همچنان پروتکل های بهداشتی رعایت شود چون واکسیناسیون دلیل بر عدم ابتلا نبوده و ممکن است فرد واکسن زده مبتلا به بیماری شود ولی میزان مرگ و میر کاهش می یابد.

دکتر عین اللهی از اضافه شدن سه مرکز دیگر در تولید واکسن داخلی خبر داد و اعلام کرد: علاوه بر واکسن برکت، سه مرکز پاستور، رازی و سیناژن نیز به مجموعه واکسن های داخلی اضافه شده است.

وزیر بهداشت از ستادهای استانی کرونا خواست بدنبال اجازه ستاد ملی کرونا و براساس شرایط استان تصمیم گیری کرده و وضعیت جامعه را در نظر بگیرند.

برقراری عدالت در حوزه بهداشت و درمان استان، استفاده از نیروهای بومی در استان، پیگیری پرداخت معوقات پرسنل و پیگیری کمبودهای بهداشتی و درمانی از دیگر محورهای سخنان وزیر بهداشت در این جلسه بود.

در ابتدای این جلسه، دکتر حبیب زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گزارشی از وضعیت دانشگاه در حوزه های مختلف و آخرین اقدامات و فعالیت های انجام شده در خصوص بیماری کرونا و واکسیناسیون ارائه داد.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی، استاندار اردبیل، نمایندگان استان در مجلس، فرماندهان سپاه و نیروی انتظامی و تعدادی از مدیران نیز به بیان عملکرد در خصوص بیماری کرونا و مسائل و مشکلات موجود استان در حوزه‌های بهداشت و درمان پرداختند.


( ۱ )