‍حتما دوز دوم واکسن را تزریق کنید / کسانی که یک دوز واکسن زده اند به هیچ وجه ایمنی ندارند

تشریح وضعیت و آمار کرونای استان در ۲۴ ساعت گذشته توسط رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل / یکشنبه ۱۸ مهر ماه

۱۸ مهر ۱۴۰۰ | ۲۰:۳۷ کد : ۱۷۲۴۶ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۷

دکتر حبیب زاده:

حدود یک هفته است که در تعداد ۲۰۰ بیمار بستری، ثابت هستیم و افزایش و کاهش موارد ترخیص و بستری تقریبا برابر است که نشان‌دهنده این است که ویروس در جامعه در حال انتشار بوده و هنوز خاموش نشده است.

موارد خطری که می تواند باعث افزایش بروز بیماری شود عبارتست از سرد شدن هوا، اتمام ماه صفر و شروع مراسم عروسی و دورهمی، مسافرت ها و بازگشایی دانشگاه‌ها که با توجه به این عوامل، ممکن است در اوایل آبان ماه شاهد افزایش موارد بیماری باشیم، بطوریکه در برخی از استانها این افزایش بیماری مشاهده شده است.

از هم استانی های عزیز درخواست می کنیم در دو مورد با ما همکاری کنند:

اول اینکه واکسیناسیون را جدی بگیرید. امیدوار هستیم بیش از ۹۰ درصد گروه های هدف را واکسینه کنیم.

دومین مساله، رعایت پروتکلهای بهداشتی است. با توجه به سرد شدن هوا لازم است میزان دورهمی ها کم شود، برگزاری مراسم عروسی در فضاهای بسته خطرناک است و برگزاری کلاس ها در دانشگاه‌ها براساس پروتکلهای بهداشتی انجام شود.

کسانی که دو دوز واکسن دریافت کرده اند و دو هفته از زمان تزریق دوز دوم آنها گذشته، ایمنی نسبی در برابر مرگ و میر دارند.

واکسن به هیچ وجه مانع ابتلای کامل نمی شود. بنابراین افرادیکه دو دوز واکسن زده اند نیز باید پروتکلهای بهداشتی را رعایت کنند.

کسانی که یک دوز واکسن زده اند به هیچ وجه ایمنی ندارند و حتما باید دوز دوم را دریافت کنند.

مهمترین تاثیر واکسن در پیشگیری از مرگ و میر است که اگر فردی بعد از تزریق هر دو دوز واکسن مبتلا شود شدت بیماری، خفیف بوده و خطر مرگ و میر در آنها بسیار بسیار کمتر است.

لطفا هر چه سریعتر دوز دوم واکسن را تزریق نمایید.

وضعیت استان در تزریق دوز اول واکسن خوب است اما در تزریق دوز دوم واکسن نسبت به میانگین کشوری، وضعیت خوبی نداریم. بنابراین درخواست می کنیم کسانی که نوبت دوز دوم فرارسیده سریعا جهت تزریق واکسن اقدام نمایند.


لینک دانلود فایل