آیین تکریم و معارفه سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با حضور معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت

۲۵ دی ۱۴۰۰ | ۰۸:۵۳ کد : ۱۸۳۷۱ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۴۳۹
آیین تکریم و معارفه سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با حضور معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت

دکتر علی محمدیان اردی در آئین تکریم و معارفه سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اردبیل خدمت در نظام اسلامی را نعمت الهی بر مدیران برشمرد و تصریح کرد: با برداشتن علم دیانت و علم در جامعه اسلامی تلاش بر این است تا جلوی زر و تزویر گرفته شده و حقانیت مکتب اسلام و تعهد در این آئین به خوبی نمایان شود.

وی به شرایط سخت کرونایی اشاره کرد و گفت: مدیریت سابق دانشگاه علوم پزشکی با مهارتی کامل سعی کردند تا در شرایط سخت کرونایی و تشدید تحریم‌ها مدیریت کم حاشیه‌ای را داشته باشند اما آنچه که در دانشگاه علوم پزشکی نگران‌کننده است، عزل و نصب مدیران با سرعت تمام و تزلزل مدیریتی است که به این فرآیند آسیب وارد کرده است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اردبیل تصریح کرد: سیستم درمان و بهداشت در این شرایط سخت ایثارگرانه آستین بالا زدند تا با گذر از این دوره نگران‌کننده و شکننده شرایط پایداری را به ویژه در کووید ۱۹ فراهم کنند چرا که امروز بیش از هر زمان دیگر به آرامش و ثبات روحی، روانی و بهداشت جسمی نیاز داریم.

دکتر محمدیان افزود: هنوز بعد از گذشت ۲ سال عاقبت و سرانجام این ویروس خطرناک مشخص نشده و ما اگر کوچک‌ترین سستی کنیم با اتفاقات ناگوار در ماه‌های آینده روبه‌رو خواهیم شد.

وی به مهمترین چالش‌ها و تهدیدهای دانشگاه علوم پزشکی اردبیل اشاره کرد و ادامه داد: به رغم اینکه ۱۲ سال مدیر گروه و عضو چندین کمیته و مسئولیت‌های متعددی را در دانشگاه داشتم و تجربه حضور در حوزه‌های بهداشتی، درمانی و حتی بیمه‌ای را داشتم، بر این باورم دانشگاه علوم پزشکی هنوز نتوانسته استقلال خود را حفظ کند.

دکتر محمدیان با بیان اینکه استقلال دانشگاه علوم پزشکی در سال‌های اخیر مخدوش شده است، خاطر نشان کرد: شایسته است پزشکان و اعضای هیئت علمی و نخبگان دانشگاه در انتخاب رئیس دانشگاه مشارکت کنند و در یک پروسه معقول و منطقی باید متخصصان و متبحران حوزه‌های مختلف در انتخاب مدیران خود پیشقدم شوند.

دکتر محمدیان بیان کرد: باید احساس مسئولیت و تعلق سازمانی را در انجام وظایف مورد توجه قرار دهیم و بیش از هر زمان دیگر سعی و تلاشمان بر حفظ استقلال دانشگاه و توجه به مدیریت شایسته باشد.

وی چالش دوم دانشگاه را چالش ترکیبی تعیین نشدن اهداف، برنامه‌ریزی‌ها، ساختار و توجه به نیروی انسانی برشمرد و اظهار کرد: باید همه اضلاع این هدف‌گذاری‌ها مرتبط با هم حرکت مؤثر و مفیدی را در بهبود شرایط موجود داشته باشند.

محمدیان چالش سوم را کمبود فضای فیزیکی اعلام کرد و گفت: با گذشت سال‌های طولانی ما همچنان با بیمارستان فرسوده و قدیمی در اردبیل روبه‌رو هستیم که امکان ارائه خدمات به شکل مطلوب برای مراجعین فراهم نیست و این حداقل امکانات دغدغه‌ها و نگرانی شهروندان را در ارائه خدمات تخصصی به همراه داشته است.

وی توجه به توسعه فضای فیزیکی و تأمین تجهیزات و امکانات مناسب را در همه حوزه‌ها یادآور شد و تصریح کرد: برای حل این مشکلات در وهله اول باید همه دانشگاه را خانه خود بدانیم و نسبت به آن تعلق سازمانی داشته باشیم.

دکتر محمدیان شایسته‌سالاری و توجه به علم، تجربه و مهارت افراد را در به کارگیری مدیریت حوزه‌های مختلف یادآور شد و افزود: به دور از تعلقات سیاسی، حزبی، جناحی باید افراد شایسته مدیریت در بخش‌های مختلف را بر عهده بگیرند و در کنار آن تلاش ما بر این خواهد بود تا اصل موضوع پیشگیری و علاج‌بخشی را در کنار ارجاع‌محوری، ساختار پژوهشی مناسب و توجه به سلامت و درمان رضایت‌محور را مورد دقت قرار دهیم.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اردبیل اجرای عدالت را سخت توصیف کرد و ادامه داد: هر چند اجرای عدالت سخت است اما با دقت نظر و تعامل بهتر می‌توان در پیشبرد امور و بهبود فرآیندها شایسته عمل کرد.


( ۵ )