معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل خبر داد:

یک بیمار مبتلای قطعی و افزایش بیماران محتمل تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در استان اردبیل

۲۶ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۷:۲۴ کد : ۲۰۲۲۱ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۳۵۱

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل،

دکتر محمد جعفر زاده معاون امور بهداشتی دانشگاه با اعلام این خبر گفت: این بیمار جدید بستری، آقایی ۳۹ ساله با سابقه گزش چندین کنه به طور همزمان و تماس با دام بوده که با شروع علائم، ویزیت پزشک و انجام آزمایشات اولیه، مورد محتمل تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF) تشخیص داده شده و آزمایشات تکمیلی بیمار در دست اقدام است.

بر این اساس، تعداد بیماران محتمل به سه مورد افزایش یافته و یکی از بیماران که چند روز قبل بستری شده بود پس از تایید نهایی آزمایشگاهی، بعنوان بیمار قطعی تب کریمه کنگو مشخص و تحت درمان می باشد.

وی اظهار داشت: تب کریمه کنگو یک بیماری مشترک بین انسان و حیوان است که همه ساله با شروع فصل گرما و فعالیت کنه ها در کشور و اکثرا در افرادی که در معرض تماس با دام، خون و ترشحات حیوان آلوده قرار می گیرند و یا افرادی که توسط کنه مورد گزش قرار می گیرند، مشاهده می شود. همچنین یکی از روش‌های انتقال این بیماری، گزش با کنه هیالوما است که در صورت مشاهده، نباید این کنه ها با دست له شوند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه با تاکید بر رعایت نکات لازم برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری تصریح کرد: خرید گوشت باید از قصابی های معتبر صورت گرفته و باید از خرید و استفاده از گوشت هایی که در کنار جاده ها کشتار و عرضه می شوند و همچنین ذبح دام در منزل، جداً خودداری کرد.

دکتر جعفرزاده با اشاره به اینکه انجماد گوشت سبب از بین رفتن ویروس CCHF در آن نمی شود، تاکید کرد: گوشتهای مشکوک باید به مدت ۲۴ ساعت و جگر، کلیه و قلب بمدت ۴۸ ساعت در دمای ۲ تا ۸ درجه یخچال نگهداری شده و بلافاصله از مصرف گوشت های تازه خودداری شود.

رئیس مرکز بهداشت استان تصریح کرد: از عموم هم استانی های عزیز درخواست می شود در صورت بروز علائم اولیه سرما خوردگی شامل تب، لرز، آبریزش از بینی، درد بدن و یا مشاهده خونریزی غیر عادی متعاقب تماس با دام و یا گزش کنه، بلافاصله به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی مراجعه نمایند.


( ۸ )