نهمین کنگره بین‌المللی پژوهشی دانشجویان علوم پزشکی به میزبانی اردبیل برگزار می‌شود

۲۹ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۸:۵۵ کد : ۲۱۶۰۱ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۱۴۷
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل گفت: طبق تمهیدات به عمل آمده، بیست و سومین کنگره ملی سالیانه و نهمین کنگره بین‌المللی پژوهشی دانشجویان علوم پزشکی به میزبانی اردبیل برگزار می‌شود.
نهمین کنگره بین‌المللی پژوهشی دانشجویان علوم پزشکی به میزبانی اردبیل برگزار می‌شود

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، 

دکتر فرهاد پورفرضی، سرپرست علمی کنگره، ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران در اردبیل اظهار داشت: رشد و توسعه علمی کشور در گرو تلاش‌های شبانه‌روزی پژوهشگران این عرصه رقم خورده و به دنبال ارج نهادن به مسئله پژوهش در بین دانشجویان علوم پزشکی تصمیم به برگزاری کنگره ملی سالیانه پژوهشی علوم پزشکی شده که تاکنون این کنگره ۲۲ دوره به صورت داخل کشور و ۸ دوره به صورت بین‌المللی بوده است.

وی افزود: از بین ۸ دانشگاه که کاندید برگزاری کنگره شده بودند، دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با اکثریت آرا انتخاب و ۷ ماه قبل این میزبانی به صورت رسمی اعلام و رئیس کنگره و تیم برگزار کننده انتخاب شدند و اردبیل میزبان بیست و سومین دوره کنگره ملی سالیانه و نهمین کنگره بین‌المللی پژوهشی دانشجویان از ۵ تا ۸ مهرماه خواهد بود.

سرپرست علمی کنگره افزود: این کنگره با حضور بیش از ۷۰۰ نفر میهمان برگزار می‌شود که انتظار می‌رود اردبیل و سرعین بهترین میزبان این میهمانان باشند و آشنایی کاملی با استان رقم بخورد که در بحث گردشگری نیز باید از این ظرفیت به صورت مناسب استفاده شود.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل گفت: فراخوان در اسرع وقت به کلیه دانشگاه‌ها داده شده و در این راستا در این کنگره پیش رو ۱۸۹۴ خلاصه مقاله پذیرش شده که بی‌سابقه بوده و طبق اطلاع‌رسانی‌های به عمل آمده از ۵ کشور جمهوری آذربایجان، ترکیه، فنلاند و ازبکستان شرکت کننده داشتیم که خلاصه مقاله به داوری ارسال شده و بررسی خلاصه‌ها انجام یافته و ۷۱۷ مقاله برای حضور در کنگره انتخاب شده است که به صورت سخنرانی و پوستر و ای پوستر خواهد بود.

دکتر پورفرضی تصریح کرد: در کنار این کنگره برای اولین بار در سطح کشور جشنواره ملی پژوهش و فناوری دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز برگزار می‌شود که نفرات برتر در بحث حقیقی و حقوقی انتخاب می‌شود و از این پس نیز سالانه خواهد بود که در حال حاضر تاکنون ۱۰۰۰ دانشجو رزومه ارسال کرده‌اند و در نهایت دانشجو و دانشگاه برتر انتخاب خواهند شد.

وی اظهار کرد: بستر مهم برگزاری این کنگره ایجاد فرصت و زمینه لازم برای دانشجویان و متخصصان پزشکی با هدف اشتراک‌گذاری یافته‌ها و ارتقای دانش علمی است و هدف این است تا ایده‌های نوین بین پژوهشگان اتفاق بیفتد تا دانشجویان و استاد به سمت پژوهش سوق یابد.

سرپرست علمی کنگره گفت: در بخش پژوهشی و فناورانه نیز دریافت مقالات با محوریت مختلف بوده که ۷۱۷ مورد پذیرش و در کنار آن با توجه به شعار سال محوریت تجاری سازی و ایده‌سازی در حوزه سلامت انتخاب شد که ۶۰ ایده از کشور دریافت و داوری و ۸ مورد با داوری چهار نفر به صورت برتر انتخاب شد.

دکتر پورفرضی افزود: در بخش بین‌المللی نیز تعاملات خوبی صورت گرفته و مقالات از کشورهای دیگری نیز ارائه و داور و تعدادی پذیرش شده است.

وی گفت: کارگاه‌ها در راستای توانمندسازی مهارت پژوهشی، مقاله، پروپزال و شرکت‌های دانش‌بنیان برگزار می‌شود و در نتیجه اتفاقی که رقم می‌خورد پنل‌های انتقال تجربه است که از ظرفیت اساتید و دانشجویان دارای تجربه در این زمینه استفاده خواهد شد.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل در ادامه به وضعیت پژوهشی استان اشاره و گفت: رتبه‌بندی از لحاظ پژوهشی در سال ۲۰۲۰ انجام یافته که استان اردبیل از ۶۰ مورد دانشگاه رتبه ۲۸ را کسب کرده است و طبق برآوردها و تحقیقات به عمل آمده بی‌شک این رتبه ارتقا خواهد یافت و با توجه به اینکه رتبه‌بندی سه تیپ دارد اردبیل توانسته در تیپ دو و رتبه پنجم قرار بگیرد.

دکتر پورفرضی اظهار کرد: انتخاب برگزاری این کنگره براساس وضعیت پژوهشی نیست و شرایط منطقه و امکانات دانشگاه و کمیته برگزاری این کنگره است و نظر وزارتخانه این است که برنامه‌ها در دانشگاه‌های علوم پزشکی ادامه‌دار باشد.

وی افزود: بحث بعدی این است تا میهمان نوازی استان اردبیل به صورت کامل مشخص شود که ۲۲ دستگاه اجرایی استان در این زمینه همکاری دارند تا بتوانیم این برنامه‌ را به بهترین نحو برگزار کنیم.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل افزود: برگزاری این کنگره دانشجویی است و چالش‌ها با همکاری دانشجویان همراه خواهد بود که میزبانی خود از این کنگره به بهترین نحو انجام یابد.

وی بیان کرد: در کنار کنگره فوق برنامه داریم که در سرعین و موزه شیخ صفی در نظر گرفته شده تا حاضران با تاریخچه اردبیل آشنا شوند. دکتر پورفرضی افزود: رونمایی مواد اولیه ۳ نوع داروی اعصاب ام اس، دستگاه اکسیژن ساز خانگی و بیمارستانی و سایر دستگاه‌ها در دانشگاه فناوری استقرار می‌یابند که از استان‌های همسایه نیز در این نمایشگاه حضور خواهند یافت و پک سرم نیز توسط فناور اردبیلی برای اولین بار در نمایشگاه مستقر و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی به تولید انبوه می‌رسد که علاوه بر سرم امکان انتقال خون و انتقال بافت نیز دارا است.

وی تصریح کرد: کارگاه‌های آموزشی در جنب این کنگره برگزار خواهد شد و علاقه‌مندانی که می‌خواهند در این کارگاه شرکت کنند با حضور مدرسین کشوری در این کارگاه حضور خواهند یافت.

سرپرست علمی کنگره گفت: استفاده از ظرفیت دانشجویان توانمند برای تحقق اهداف مورد نظر در بستر فضای مجازی انجام یافته و انتظار می‌رود تمهیدات لازم در تحقق اهداف مورد نظر باشد.

دکتر پورفرضی افزود: دانشجویان برتر همه ساله انتخاب می‌شود که از ظرفیت آنان استفاده می‌شود تا بتوانیم همپای دانشگاه‌های تیپ یک ادامه می‌دهیم که خوشبختانه هر سه ماه یک بار تعدادی دانشجو انتخاب می‌شود و خوشبختانه تمامی طرح‌های ارائه شده انتخاب و تایید شده که هم برای دانشجو و دانشگاه کسب امتیاز می‌شود.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل گفت: محورهای ویژه کنگره شامل کرونا، واکسیناسیون و چالش‌های پساکرونا، کارآفرینی و نوآوری‌های دان‌بنیان، جوانی جمعیت و باروری و ناباروری، تحقیقات بین رشته‌های بوده و سایر محورها نیز شامل ثبت پتنت، تجاری‌سازی و ایده‌پردازی در حوزه سلامت، فناوری اطلاعات سلامت و بیوانفورماتیک پزشکی، خون‌شناسی، سرطان و روش‌های نوین درمانی، بیماری‌های خودایمنی و نقص سیستم ایمنی، آسیب‌شناسی، ژنتیک و سلول‌های بنیادی، مراقبت‌های بهداشتی در پاندمی‌ها، طراحی و ارزیابی دارو وواکسن‌ها و روش‌های نوین تشخیص و درمان، بیماری‌های غیرواگیر و واگیردار، علوم اعصاب و بهداشت روان، بیوتکنلوژی و نانوتکنولوژی، فیزیوتراپی و علوم توانبخشی، پزشکی شخصی‌سازی شده، بهداشت سالمندی و جمعیت، چالش‌های آموزش مجازی، طب سنتی و آب درمانی، علوم تغذیه و بهداشت، بهداشت دهان و دندان، تحقیقات نظام سلامت، سلامت و پیشگیری، پژوهش در آموزش، پرستاری و مامایی، اخلاق در پژوهش، توریسم پزشکی، علوم پایه و پزشکی از راه دور است که دانشجویان مقالات خود را در این محورهای مشخص ارسال و در بخش‌های مختلف به رقابت می‌پردازند.