گفتگوی زنده تلویزیونی رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل

۲۸ اسفند ۱۴۰۱ | ۰۰:۲۵ کد : ۲۴۳۶۴ اخبار اصلی
تعداد بازدید:۱۸۷
دکتر علی محمدیان، رئیس دانشگاه با حضور در برنامه زنده تلویزیونی،گزارشی از فعالیت های دانشگاه در سال ۱۴۰۱ و طرح سلامت نوروزی ارائه داد.
گفتگوی زنده تلویزیونی رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل،

دکتر علی محمدیان، رئیس دانشگاه در گفتگوی زنده تلویزیونی در برنامه " دانیشیق " شبکه سبلان با اشاره به کمبود تخت بیمارستانی در استان گفت: در حال حاضر حدود ۲۴۰۰ تخت بیمارستانی داریم که پایین‌تر از حد استاندارد ۳۷۰۰ تخت است که در این راستا بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی و بیمارستان خیریه نجف زاده بعنوان دو پروژه درمانی می تواند نیاز استان را در چند سال آینده برطرف نماید.

وی افزود: بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی سه سال قبل کلنگ زنی شد ولی بدلیل مشکل در منابع مالی متوقف مانده بود که با تامین مالی آن از طریق تهاتر نفتی، چند هفته قبل شاهد عملیات اجرایی فاز اول این بیمارستان بودیم.

دکترمحمدیان از اضافه شدن ۱۷۰ تخت به تخت های درمانی استان در سال ۱۴۰۱ خبر داد و بیان داشت: علیرغم وجود بیمارستان در اکثر شهرهای استان و با توجه به رشد جمعیت و نیاز به تخصص های جدید، افزایش تخت های بیمارستانی همچنان احساس می شود که امیدواریم با احداث دو بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی و نجف زاده، این نیاز برطرف شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با اشاره به پروژه‌های مهم درمانی افتتاح شده در سال ۱۴۰۱ گفت: افتتاح اولین مرکز ناباروری در پارس آباد، راه اندازی دومین دستگاه آنژیوگرافی پیشرفته و دستگاه سی تی اسکن در بیمارستان امام خمینی ره اردبیل از مهمترین این پروژه ها است و دستگاه طب هسته ای دولتی بزودی و بعد از احداث ساختمان، راه اندازی خواهد شد.

دکتر محمدیان از خرید سه دستگاه MRI خبر داد و بیان داشت: در جهت کاهش نوبت دهی طولانی و کاهش مراجعین از شهرستانها، سه دستگاه MRI خریداری شده که امیدواریم بعد از احداث و تجهیز ساختمان، شاهد افتتاح و راه اندازی این دستگاه در شهرستانهای پارس آباد، مشگین‌شهر و بیمارستان فاطمی اردبیل در سال آینده باشیم.

وی راه اندازی نسخ الکترونیکی، طرح دارویاری و کاهش مرگ و میر مادران و نوزادان را از دیگر برنامه ها و شاخص های مهم دانشگاه در سال ۱۴۰۱ عنوان کرد و افزود: در سال‌های گذشته اردبیل در شاخص مرگ و میر نوزادان دارای رتبه مطلوبی نبود که با تلاش های کارکنان دانشگاه و راه اندازی بخش های ویژه نوزادان از جمله بخش NICU در پارس آباد شاهد افزایش شاخص مرگ و میر نوزادان هستیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، خرید ۳ دستگاه آمبولانس از طریق موسسات خیریه، بازسازی ۱۲ آمبولانس و توزیع آن در شهرستان ها، ساخت مسکن متخصصین در شهرستان ها، ایجاد مراکز کلینیکی و پاراکلینیکی در شهرستان ها و جذب نیروهای تخصصی و فوق تخصصی را از دیگر برنامه های دانشگاه در حوزه درمان عنوان کرد و گفت: ۴۵ نیروی تخصصی و فوق تخصصی در سال ۱۴۰۱ در دانشگاه جذب شدند و در برخی مراکز در نیروی پزشک عمومی مشکل داشتیم که امیدواریم در سال آینده شاهد رفع این مشکل باشیم.

دکتر محمدیان با اشاره به طرح سلامت نوروزی اظهارداشت: امسال نیز بر طبق سال‌های گذشته، این طرح در حوزه های مختلف بهداشت، درمان، اورژانس و دارو اجرا خواهد شد، بعنوان مثال تاکنون در حوزه بهداشت، بازدید های مختلف بهداشتی در سطح استان از یکم اسفندماه انجام شده و امروز هم شاهد معدوم سازی ۴۲ تن مواد غذایی فاسد و تاریخ گذشته بودیم که در طول برگزاری این طرح، کشف و ضبط شدند.

وی ضمن تقدیر از خدمات کارکنان اورژانس بویژه در چهارشنبه‌سوری و مسمومیت دانش آموزان گفت: در طرح سلامت نوروزی، اورژانس ۱۱۵ استان با ۵۶ پایگاه، ۱۰۰ آمبولانس، یک بالگرد، دو اتوبوس آمبولانس و ۴ موتورلانس فعال خواهد بود.

رئیس دانشگاه از فعال تر شدن داروخانه های شبانه روزی و داروخانه های خاص در این ایام خبر داد و بیان داشت: در طول تعطیلات نوروزی، داروخانه های روزانه که در کنار درمانگاه ها مستقر هستند نیز می توانند فعال باشند.

وی در پایان خواستار رعایت مسائل ایمنی در رانندگی، اشغال نکردن غیرضروری شماره ۱۱۵ اورژانس و رعایت توصیه های بهداشتی بدلیل افزایش محسوس کرونا و همچنین توجه به موازین بهداشتی در آبگرمها و غذاخوری ها شد.