رییس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل/ بیش از یک میلیارد تومان جهت استاندارد سازی بخشهای دندانپزشکی درمراکز بهداشتی درمانی در سال ۹۶ هزینه شده است.

۲۳ فروردین ۱۳۹۷ | ۱۰:۱۱ کد : ۳۴۴۳ اخبار اصلی اخبار دانشگاه اخبار
تعداد بازدید:۱۴۱۵
دکتر اخوان اکبری رییس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با تبریک روز دندانپزشکی گفت: بنا به پیشنهاد جامعه اسلامی دندان‌پزشکان ایران، روز بیست و سوم فروردین‌ماه به عنوان روز دندان‌پزشک نامگذاری شده است و این روز فرصتی را پیش رو می آورد تا از زحمات و خدمات این عزیزان قدردانی شود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل/ بیش از یک میلیارد تومان جهت استاندارد سازی بخشهای دندانپزشکی درمراکز بهداشتی درمانی در سال ۹۶ هزینه شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل / بیش از یک میلیارد تومان جهت استاندارد سازی بخشهای دندانپزشکی درمراکز بهداشتی درمانی در سال ۹۶ هزینه شده است.

دکتر اخوان اکبری رییس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با تبریک روز دندانپزشکی گفت: بنا به پیشنهاد جامعه اسلامی دندان‌پزشکان ایران، روز بیست و سوم فروردین‌ماه به عنوان روز دندان‌پزشک نامگذاری شده است و این روز فرصتی را پیش رو می آورد تا از زحمات و خدمات این عزیزان قدردانی شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل افزود: ارایه خدمات پیشگیری و بهداشتی دهان و دندان در درجه اول و ارایه شایعترین خدمات دندانپزشکی مورد نیاز در کشور جزو خدمات اصلی دندانپزشکان است و در همین راستا دولت تدبیر و امید و خدمتگزار برنامه های مختلفی را براساس اصل سطح بندی خدمات و تقویت نظام ارجاع در تمام ابعاد پیشگیری و درمانی تهیه و در حال حاضر در واحدهای تابعه دانشگاه علوم پزشکی به مرحله اجراء گذاشته شده است.

وی ادامه داد: در راستای طرح تحول سلامت دهان و دندان برنامه های مختلفی که توسط واحد بهداشت دهان و دندان دانشگاه صورت میگیرد اقدامات مناسبی در جهت اموزش و پیشگیری از پوسیدگی دندان و محافظت از آن صورت میگیرد.که یکی از برنامه های طرح، خدمات آموزشی و پیشگیری است و در این برنامه، آموزش خود مراقبتی اولین اقدام در پیشگیری از پوسیدگی دندان و بیماریهای لثه و بافت نگهدارنده دندان است که برای تحقق آن خدمات زیر در واحدهای زیر مجموعه دانشگاه ارایه میشود.

۱- استان اردبیل پایلوت کشوری ارزیابی سطح خطر پوسیدگی دندان در کشور است و در این راستا دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با توزیع کارت به تعداد ۳۹۰۰۰ عدد در سال ۹۶ برای پوشش کودکان تا دو سال و آموزش چهره به چهره در ارتباط با عوامل موثر در ایجاد پوسیدگی از جمله کنترل مصرف مواد قندی، معاینات منظم، استفاده از مسواک و نخ دندان، اقدامات ارزشمندی را صورت داده است.

۲- در این برنامه مسواک انگشتی برای کودکان تا دوسالگی به صورت رایگان این مسواک داده می شود و در سال ۱۳۹۶ بر اساس مراجعه کودکان ۳۹۰۰۰ مسواک انگشتی توزیع شده است که از اقدامات دانشگاه برای حمایت از خود مراقبتی است.

۳- خدمت وارنیش فلوراید تراپی برای کودکان ۳ تا ۵ سال در مراکز زیر مجموعه دانشگاه و ۶ تا ۱۴ سال در مدارس که در سال دو نوبت انجام میشود و در سال ۱۳۹۶ با پوشش بالای نود درصد در مدارس این برنامه انجام و درسال جدید نیز با همین قوت و با کیفیت بهتر برنامه ریزی و اجرا خواهد شد.

۴- فیشور سیلانت تراپی برای کودکان ۶ تا ۹ سال در مدارس ارایه میشود که به همین منظور ۳۲ پایگاه سلامت دهان و دندان در مدارس با یونیت سیار ایجاد شده و در برخی شهرستانها مثل سرعین، نیر، نمین، و کوثر خدمت سیلانت تراپی پوشش بالای نود درصد دارد و در سال ۱۳۹۷ نیز انشالله با اجرای برنامه خدمات سلامت PHC شهری نیز در شهرستانهای دیگر نیز به پوشش مطلوب خواهیم رسید.

این مقام مسئول افزود: در سال ۹۶ بیش از یک میلیارد تومان هزینه جهت تجهیز و استاندار سازی بخشهای دندانپزشکی درمراکز بهداشتی درمانی صرف شده است و حدود ۴۰۷۹۴ خدمت سیلانت تراپی و ترمیم دندان و ۳۳۹۹۹ خدمت مرتبط با کشیدن دندان انجام شده است.

دکتر اخوان اکبری اظهار داشت: ضریب حفظ و نگهداری دندانها از مجموعه خدمات دندانپزشکی حدود ۱.۱۹ بوده است و این نشان میدهد سیستم بطرف ارایه خدمات حفظ و نگهداری دندانها گام برداشته است در حالیکه در سالهای قبل از اجرای طرح تحول امار کشیدن دندانها بیشتر بود و بطور کلی مجموعه خدمات پیشگیری و درمانی در حوزه دندانپزشکی دانشگاه به سمتی پیش میرود که برای بهبود شاخص تاثیر پوسیدگی بر روی دندانها ( DMFT ) در کودکان ۱۲ ساله که در حال حاضر در استان اردبیل ۲.۲۴ است در سال ۱۴۰۱ به ۱.۵ برسد.

وی توضیح داد و گفت: اقدامات مناسبی در جهت تامین دندانپزشک و تکنسین سلامت دهان و دندان بر اساس نیاز استان شکل گرفته است چراکه علیرغم فارغ التحصیل شدن تعداد زیادی دندانپزشک، همچنان در سطح استان کمبود دندانپزشک در مراکز بهداشتی درمانی وجود دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل بیان داشت: دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در فضایی به مساحت ۲۵۰۰ متر مربع زیر بنا در محوطه دانشگاه در شهریور ماه سال ۱۳۹۱ راه اندازی شده است. این دانشکده با کلینیک تخصصی ویژه یکی از مجهزترین کلینیک های استان می باشد که با ۳۷ متخصص و فوق تخصص و ۲۲ پرستار در رشته های جراحی لثه، اطفال، ارتودنسی، ترمیمی، پروتز، درمان ریشه، جراحی فک و صورت و پری در آن فعالیت می کنند.

وی اضافه کرد: دانشکده دندانپزشکی با ۲۰۲ دانشجو در حال تحصیل دارای امکانات درمانی زیر است: ۷۱ دستگاه یونیت دندانپزشکی، ۵۲ دستگاه مینی یونیت، ۳ دستگاه رادیوگرافی داخل دهان، یک دستگا ه Gop و ۴ دستگاه پری پیکال، یک دستگاه موتور ایمپلنت و یک دستگاه لیزر دندانپزشکی، ۲۰ دستگاه میکروسکوب- یک دستگاه اتوکلاو مرکزی، یک دستگاه میکروتوم.

دکتر اخوان اکبری تصریح کرد: در سال گذشته ۱۴ هزار خدمت سرپایی دندانپزشکی و۱۷۰۰۰ خدمت سرپایی کلینیک ویژه تخصصی دندانپزشکی طی سال ۹۶ به ثبت رسده است.

وی در پایان گفت: تا کنون ۲۰ نفر از این دانشکده فارغ التحصیل شده اند.

دکتر اخوان اکبری رییس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با اشاره به خدمات اورژانسی دندانپزشکی برای اولین بار در بیمارستان امام رضا ع اردبیل گفت: به دنبال رفع نیازمندیهای مردمی به خدمات اورژانسی دندان در اوقات شبانه که اکثر کلینیک های خصوصی دراین زمانها بسته و بیمارستانها و مراکز بهداشتی نیز فاقد این خدمات در شبها میباشند، بخش دندانپزشکی بیمارستان امام رضا (ع) باهدف ارائه خدمات اورژانسی دندان از ساعت ۸ شب تا ۸ صبح با حضور دندانپزشکان دانشگاه راه اندازی و به همهشریان و مسافرینی که شبانه نیاز فوری به خدمات دندانپزشکی اورژانسی دارند ارایه خدمت خواهد شد.

 

 


( ۱ )