غلبه بر دیابت شعار روز جهانی بهداشتی 1395

۲۳ آبان ۱۳۹۵ | ۱۳:۱۱ کد : ۷۱۹ اخبار اصلی اخبار دانشگاه اخبار
تعداد بازدید:۹۲۷
روز جهانی دیابت با حضور جمعی از متخصصین امر و سازمانهای مردم نهاد در دانشگاه برگزار شد.
غلبه بر دیابت شعار روز جهانی بهداشتی 1395

به گزارش روابط عمومی و خبرنگار وب دا:

روز جهانی دیابت با حضور جمعی از متخصصین امر و سازمانهای مردم نهاد در دانشگاه برگزار شد.

دکتر منوچهر ایرانپرور عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل که در زمینه جلوگیری و بروز دیابت در استان فعال است گفت: پیش بینی شده است با شرایطی که از لحاظ فرایند تغذیه و نحو زندگی مردم در دست است در ۱۰ سال آینده شمار دیابتی ها در ایران به ۲ برابر افزایش یابد به همین منظور نیز سازمان ملل ۱۴ نوامبر را روز جهانی دیابت نامگذاری کرده است.

دکتر ایرانپرور ادامه داد: بیماری دیابت یک مشکل اصلی برای جامعه کنونی است که هزینه های گزافی را تحمیل دولت و مردم می کند.

وی افزود: دیابت نوع ۱ و ۲ و عوارض آن برای مبتلایان و خانواده های آنها و نیز برای سیستم بهداشتی و اقتصاد ملی به دلیل هزینه پزشکی مستقیم و از دست دادن کار و دستمزد، زیان اقتصادی قابل توجهی به همراه می آورد.

دکتر ایرانپرور ادامه داد: هفتم آوریل امسال و در روز جهانی بهداشت همه کشورها در سراسر جهان اقدام به انتشار دانش و آگاهی در مورد سلامت می کند کمتر و امسال نیز این روز جهانی به دیابت اختصاص یافته و آنهم با شعار غلبه بر دیابت

این متخصص افزود: نرخ هشدار دهنده دیابت به علت عادات غذا خوردن ناسالم، استرس عدم فعالیت فیزیکی و... در حال رشد است و این در حالی است که یک رژیم غذایی سالم در کنار سایر عادات سالم می تواند منجر به کاهش خطر ابتلا به این بیماری شود.